شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl | آریستک

آموزش تصویری شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl

در این مقاله قصد داریم شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl را به کسانی که قصد راه اندازی شبکه در خانه و یا شرکت خود دارند را با زبانی ساده آموزش دهیم. اگر فکر میکنید شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم کار سخت و پیچیده ای ست، بهتر است این دیدگاه را کنار بگذارید چرا که با اتکا به آموزش تصویری شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم adsl که در این مقاله ارائه میدهیم، شما را تشویق میکنیم که همین امروز و با اعتماد به نفس بالا، کامپیوترهای خانه و یا اداره خود را شبکه کنید.

کاربردهای شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم

هر شخصی بسته به نیاز خود ممکن است اهداف خاصی را از شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl دنبال کند. در اینجا به چند مورد از کاربردهای مرسوم شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl را اشاره میکنیم:

 • اگر قصد دسترسی به اطلاعات کامپیوترهای شرکت و یا محل کار خود را دارید، بوسیله شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم، علاوه بر دسترسی به فایلهای کلیه کامپیوترها، میتوانید روی تک تک آنها نظارت و کنترل داشته باشید و برای هر یک محدودیت های خاصی را تعیین کنید. اگر نیاز به مشاوره برای نصب و راه اندازی شبکه اداره خود هستید، میتوانید با کارشناسان متخصص آریستک تماس بگیرید.
 • با خرید کامپیوتر و یا لپتاب جدید، اگر قصد تبادل اطلاعات با حجم بالا از کامپیوتر قدیمی به لپتاب جدید داشته باشید، با توجه به محدودیت فضا و سرعت انتقال اطلاعات در وسایل ذخیره سازی مرسومی مثل usb، هارد اکسترنال و… تا چه اندازه میتوانید برای اینکار وقت و هزینه کنید؟ یا باید متحمل صرف هزینه گزاف برای خرید یک هارد اکسنرنال گرانقیمت با ظرفیت بالا شوید، یا اینکه بوسیله یک یا چند فلش یو اس بی، چندین مرتبه فایلهای خود را به لپتاب جدید منتقل کنید که این روش نیز بسیار وقت گیر میباشد. اما شما بکمک شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم adsl میتوانید بطور مستقیم فایلهای خود را بین دو کامپیوتر خود جابجا کنید. پس اگر قصد اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات با حجم بالا بین دو کامپیوتر دارید، به شما پیشنهاد میکنیم که روش های نحوه شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم را یاد بگیرید.
 • اگر اهل بازیهای رایانه ای گروهی هستید نیاز مبرم آماده سازی بسترهای ارتباطی و شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم پیدا میکنید تا بتوانید از قابلیت چند کاربره بودن گیم های گروهی استفاده کنید.

شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم

همانطور که در قسمت کاربردهای شبکه کردن با مودم توضیح دادیم، شما به وسیله یک مودم adsl میتوانید برای دو یا چند کامپیوتر، شبکه راه اندازی کنید. اقداماتی که باید برای راه اندازی و نصب شبکه بین دو کامپیوتر انجام دهید، شامل کارهای سخت افزاری و نرم افزاری میباشد. به عبارتی بهتر پیش از آنکه بخواهید اقدامی را در ویندوز انجام دهید، ابتدا باید بستر سخت افزاری لازم برای شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم را با فراهم کنید. بطور کلی برای پیاده سازی شبکه بین دو کامپیوتر، اقدامات زیر را باید به ترتیب انجام دهید:

 • تهیه مودم، کارت شبکه و کابل شبکه استریت
 • متصل کردن کامپیوترها به مودم
 • اعمال تنظیمات شبکه در ویندوز
 • اشتراک گذاری اطلاعات
شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl | آریستک

استفاده از کابل استریت در شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم

 

آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم به صورت تصویری

برای شبکه کردن بین دو یا چند کامپیوتر، وجود سوئیچ الزامیست اما خبر خوبی که برای شما داریم این است که نیازی به خرید سوئیچ ندارید! چرا که احتمالا دارای یک مودم adsl در منزل یا محل کار خود هستید و از آن برای اتصال به اینترنت استفاده میکنید. اکثر مودم های adsl در بازار دارای چهار پورت شبکه هستند و شما تا این تعداد میتوانید کامپیوترهای خود را به مودم متصل کنید. اما اگر قصد راه اندازی شبکه بین کامپیوترهای بیشتری را دارید، باید یک سوئیچ خریداری کنید.

لپتاب ها نیز معمولا دارای پورت شبکه هستند. بنابراین نیازی به تهیه کارت شبکه برای لپتاب ها ندارید. تقریبا تمام مدل های لپتاب در بازار دارای پورت LAN هستند؛ اما اگر از کامپیوتر رومیزی استفاده میکنید، تهیه کارت شبکه بمنظور شبکه کردن آن الزامیست. شما به وسیله کارت شبکه میتوانید از طریق کابلهای شبکه استریت و پورت LAN، با کامپیوترهای دیگر اتصال برقرار کنید و آنها را با یکدیگر شبکه کنید.

شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl | آریستک

استفاده از سوئیچ در شبکه کردن چند کامپیوتر

 

متصل کردن کامپیوترها به مودم

همانطور که قبلا اشاره کردیم، بیشتر مودم های adsl موجود در بازارهای ایران دارای چهار پورت LAN هستند. بعبارتی بهتر این مودم ها میتوانند از طریق کابل شبکه، به حداکثر چهار کامپیوتر متصل شوند. اگر در منزل و یا شرکت خود کمتر از پنج کامپیوتر دارید، براحتی میتوانید بوسیله مودم adsl شبکه خود را راه اندزای کنید. برای اینکار کافیست مانند عکس زیر، با یک کابل شبکه استریت، پورت LAN هر کامپیوتر را به درگاه شبکه مودم adsl متصل کنید.

شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم | آریستک

پورت های مودم ADSL

 

تنظیمات شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl در ویندوز

یرای شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم، باید تنظیماتی را برای نام هر کامپیوتر و ip آنها اعمال کنید و سپس شروع به شبکه کردن کنید. در اینجا مراحل آموزش شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم را را مرحله به مرحله برایتان توضیح داده ایم:

1- ابتدا باید برای هر کامپیوتر، یک اسم اختصاصی در نظر بگیرید. اگر قبلا اسم یکسان برای هر دو کامپیوترتان تعیین کرده اید، باید اسم یکی از کامپیوترها را تغییر دهید. در ویندوز خود مسیر زیر را دنبال کنید:

Control panel > system and security > system > advanced system settings

2- در قسمت computer name دکمه change را را کلیک کنید یک اسم دلخواه برای کامپیوتر خود مشخص کنید.
3- در قسمت member of نوع شبکه خود را workgroup انتخاب کنید و یک اسمی برای آن انتخاب کنید. توجه داشته باشید که برای شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl، نام شبکه workgroup در هر دو کامپیوتر باید یکسان باشد.

شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl | آریستک

تنظیمات شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl

 

4- حالا باید برای هر کامپیوتر یک ip اختصاصی و ثابت تعریف کنید که میتوانید برای اینکار از دو روش متفاوت استفاده کنید. روش اول مربوط به تنظیمات تخصصی رزور ip در سرویس DHCP مودم میباشد که در آینده ای نزدیک آموزشات لازم در این زمینه را ارائه میکنیم. روش دوم که روشی آسان و مرسوم میباشد، مربوط به تعریف ip اختصاصی در ویندوز میباشد. مسیر زیر را در کامپیوتر اول دنبال کنید:

Control panel > network and internet > network and sharing center > local area connection

5- در پنجره local area connection status دکمه properties را بزنید تا پنجره local area connection properties شوید.
6- روی گزینه internet prorocol versin 4 دبل کلیک کنید.

شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl | آریستک

تنظیمات شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl

 

7- در قسمت ip address باید یک آی پی مشخصی را برای دو کامپیوتر خود وارد کنید. دقت داشته باشید که برای شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم adsl، نباید از ip های یکسان استفاده کنید. برای اعمال تنظیمات شبکه در کامپیوترهای خود از عکس زیر استفاده کنید.

شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl | آریستک

 

8- ویندوز هر دو کامپیوتر را ری استارت کنید. پس از اجرای ویندوز مشاهده میکنید که هر دو کامپیوتر شبکه شدند.

نکاتی که تازه کارها همیشه فراموش میکنند

اشتباهات مرسوم اکثر کسانی که برای اولین بار اقدام به شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl میکنند را در این قسمت برایتان تدارک دیده ایم. این نکات، همان قلق های شبکه کردن کامپیوترها با مودم محسوب میشود که اگر اطلاعات کافی روی این نکات نداشته باشید ممکن است هنگام شبکه کردن کامپیوترهای خود با مشکلات جدی روبه رو شوید.

 • Ip هایی که در قسمت ip address وارد میکنید باید در رنج ip های مودم باشد.
 • subnet mask بطور خودکار تکمیل میشود.
 • در default gateway باید ip مودم را وارد کنید که معمولا 192.168.1.1 میباشد.
 • برای آدرسهای DNS server باید از ip مودم استفاده کنید. لذا مقادیر را دقیقا همانند عکس وارد کنید.
 • به هیچ عنوان غیر فعال کردن DHCP را پیشنهاد نمیکنیم. زیر ممکن است در آینده با مشکلات تازه ای روبه رو شوید.
 • هنگام شبکه کردن، فایروال ویندوز و آنتی ویروس هر دو کامپیوتر را غیر فعال کنید.

سخن پایانی برای شما فرهیختگان

در این مقاله، آموزش تصویری شبکه کردن دو کامپیوتر با مودم adsl را در هشت مرحله بیان کردیم. اگر تمام مراحل این مقاله را به درستی انجام داده باشید، براحتی میتوانید یک شبکه برای کامپیوترهای خود راه اندازی کنید؛ مدیریت بهتری روی منابع آنها داشته باشید و وظایف متنوعی را برای کاربران شبکه تعیین کنید. همچنین شما با شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم adsl و راه اندازی سرور، علاوه بر تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات با سرعت بسیار بالا، میتوانید برای هر کاربر شبکه دسترسی و محدودیت های خاصی تعیین کنید و ضریب امنیت  شبکه شرکت خود را نیز بالا ببرید.

امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. سوالات و مشکلات خود را درباره شبکه کردن با مودم ADSL را میتوانید به انتهای همین صفحه مراجعه کرده، دیدگاه خود را ثبت کنید و  در کمتر از 24 ساعت پاسخ خود را دریافت کنید. یا اینکه میتوانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره نصب و راه اندازی شبکه کارشناسان آریستک بهره مند شوید.

30 پاسخ
 1. حامد می گوید:

  سلام و با تشکر از توضیحات خوب شما
  فقط یه سوال از طریق وایفا چه طوری به مودم وصل باشم که داخل work group قرار بگیرم
  ای پی لپ تاپ رو ست کردم نشد ایا باید کار دیگه ای هم انجام بدم
  تمامی مراحل بالا رو هم انجام دادم اما به دسکتاپ وصل نشدم

  پاسخ دادن
  • مسعود احمدی می گوید:

   آقای نجفی با سلام و با تشکر از شما که دیدگاه خودتون رو ارسال کردید

   مودم اینترنت شما اصولا برای چند کار ساخته شده است که مهمترین آنها امکان اتصال چند کامپیوتر به اینترنت و همچنین اتصال این چند کامپیوتر با یکدیگر است ، یعنی اگر فقط دستگاه مودم اینترنت شما فعال باشد و به اینترنت دسترسی نداشته باشید ، زیر ساخت لازم برای دسترسی این چند کامپیوتر با هم به همین سادگی ایجاد شده است.

   و فقط شما بایستی موارد آموزش داده شده را رعایت کنید تا از یک شبکه خانگی کوچک نهایت استفاده را ببرید.

   در صورتی که در مورد نحوه تنظیمات سوال دیگری دارید آریس تک درخدمت شماست.

   پاسخ دادن
  • مسعود احمدی می گوید:

   با سلام و خدا قوت

   به احتمال درایور کارت شبکه شما برای شبکه کردن کامپیوتر نصب نیست برای اطمینان از نصب آن ابتدا از دستور زیر ncpa.cpl در قسمت استارت ویندوز با قسمت run ویندوز استفاده نمائید در صورتی که هیچ آیکونی در این قیمت با نام local area connection وجود نداشته باشد به این معنی است که درایور آن در سیستم نصب نیست و باید به قسمت device manager خود بروید و درایور مورد نظر را شناسایی و نصب نمائید.

   در صورتی که نیاز به نصب درایور کارت شبکه دارید اطلاع دهید تا درایور کارت شبکه برای شما تهیه شود و به صورت رایگان آن را دانلود نمائید.

   منتظر ارسال نظرات دیگر دوستان در این پست هستیم.

   پاسخ دادن
 2. عادل می گوید:

  با سلام و عرض ادب و احترام
  آیا شبکه ی داخلی که توسط مودم ایجاد میشود(تعداد ۷ کامپیوتر) جوابگوی تبادل اطلاعات با حجم بالا را هم دارد؟

  با سپاس فراوان

  پاسخ دادن
 3. یونس می گوید:

  با سلام
  میشه برای شبکه کردن بازی ها بین چند لپ تاپ،، یک لپ تاپ رو به عنوان سرور هات اسپاتش رو بسازیم و بقیه با وای فای بهش وصل بشن؟حین بازی lag نمیده؟؟
  (بازی هایی مثله dota با call of duty)

  پاسخ دادن
 4. هاشم می گوید:

  سلام
  من گیم نت دارم و اینترنت گرفتم مودم رو با کابل به هاب شبکه وصل کردم میخوام همه سیستمام اینترنت داشته باشن ممنون میشم راهنمایی کامل بکنید
  ازونجایی که از نرم افزار اسمارت لانچ استفاده میکنم آی پی ها همه درسته و در یک رنج هستن ولی وقتی مودم رو به سویچر یا همون هاب وصل میکنم هیچ کدوم از سیستما حتی سرور نمیتونن مودم رو شناسایی کنن

  پاسخ دادن
 5. فرشاد می گوید:

  با سلام.دوستان یک سؤال دارم.با یک هاب میشه چند کامپیوتر و چند کنسول ایکس باکس وان یا پی اس 4 رو در آن واحد شبکه و استفاده کرد؟ یعنی با هم تداخل میکنند یا نه؟

  پاسخ دادن
  • مسعود احمدی می گوید:

   با سلام

   بستگی به هاب سوئیچتون داره که چند پورت است.
   هاب سوئیچ ها البته دیگه استفاده ای ندارند و سوئیچ استفاده می شود و به صورت 5 پورت 8 پورت 16 پورت 24 پورت و 48 پورت است.

   با تشکر

   پاسخ دادن
 6. ارش می گوید:

  سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم ایا بوسیله مودم میشه لپتاب و کامپیوتر رو بهم شبکه کرد به اینصورت که لپتاب بصورت وایفا به مودم وصله وکامپیوتر از طریق کابل شبکه ؟
  و نیاز به نصب کارت شبکه هم دارم چون این قسمت رو local area connection ندارم اگه کمکم کنین لینکشو بدین ممنون میشم
  باتشکر از زحماتتون مرسی

  پاسخ دادن
 7. ارش می گوید:

  سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم ایا بوسیله مودم میشه لپتاب و کامپیوتر رو بهم شبکه کرد به اینصورت که لپتاب بصورت وایفا به مودم وصله وکامپیوتر از طریق کابل شبکه ؟
  و نیاز به نصب کارت شبکه هم دارم اگه کمکم کنین لینکشو بدین ممنون میشم
  باتشکر از زحماتتون مرسی

  پاسخ دادن
  • مسعود احمدی می گوید:

   با سلام به شما که نظراتتون رو ارسال می کنید که دیگران هم از نظرات شما استفاده کنند.

   خب ، بریم سراغ جوابتون تا دیر نشده …

   درسته برای اتصال کامپیوتر و لپ تاپ می تونید اگه مودمتون وای فای داره (بعضی از مودم ها وای فای ندارند) لپ تاپ رو از طریق وای فای و کامپیوتر رو از طریق کابل شبکه به پورت های مودم وصل کنید و طبق آموزش تصویری شبکه کردن با مودم که خدمتتون آموزش داده شد ، اتصال رو برقرار کنید.

   اگر درایور لپ کارت شبکه وایرلس لپ تاپ یا کارت شبکه کابلی کامپیوترتون رو میخواید باید مشخصات لپ تاپ که اصولا مدل لپتاپتون و سیستم عامل یا ویندوز اون به همراه اینکه 32 بیتی یا 64 بیتی است و بفرمائید تا بتونیم لینک دانلود رو براتون به صورت دقیق ارسال کنیم.

   روز خوبی داشته باشید.

   پاسخ دادن
 8. امین می گوید:

  سلام من همینکارا رو که گفتین انجام دادم کامپیوترام شبکه نشدن هیچ الان اینترنت هم وصل نمیشن.لطفا راهنمایی کنید. ضمنا مودم من وایمکس ایرانسل هستش که دوتا کابل lan داره

  پاسخ دادن
  • مسعود احمدی می گوید:

   با سلام و با تشکر از شما که نام مودمتون رو هم می گید که بتونیم بهتر بهتون کمک کنیم ، برای اینکار ابتدا آی پی مودم رو بفرمائید و آی پی کامپیوتر ها رو هم که می خواید وصل کنید بفرمائید.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *